ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Silaj Hazırlama

Silaj, suca zengin yemlerin havasız bir ortamda süt asidi bakterilerinin etkisi ile fermantasyona uğratilması sonucu elde edilen yemdir. Yemin saklandığı yere silo ya da silaj çukuru adı verilmektedir. Ülkemizde son yıllarda hayvan başına et ve süt verimi artmaktadır. Bu artışta ise buğdaygil ve mısır silajının büyük payı olduğu bilinmektedir.

 

Özellikle nemli bölgelerde otun kurutulma sorunu ve çoğu bitkilerin kolaylıkla silolanması silaj hazırlama üretimini yaygınlaştırmaktadır. Bitkilerin besin maddelerinde çok az bir kayıp ile saklanması, hava şartlarından fazla etkilenmemesi, mekanizasyona uygun olması, hasat ve taşıma kayıplarıın azlığı ve iyi yapılmış silajların uzun süre korunabilmesi gini nedenler ile silaj kullanım alanı da yaygınlaşmaktadır.

 

Silaj Yapımının Faydaları

Yeşil ve sulu yemlerin bulunmadığı kış aylarında havyanların iyi ve ucuz beslenmelerini sağlamaktadır. Ot depolama sorunu ve depo masrafları en aza indirilir. İki ton kuru otun depolandığı yere 15 ton yeşil yem depolanabilir. Silajlık bitkiler tarlayı erken boşaltırlar ve diğer bitkilerin ekimi için uygun zaman kalmaktadır.

 

Yeşil yemlerin kurutulması ile spları ve yaprakları sertleşerek dökülür. Sapları sertleştiği için besin değeri düşer hayvanlar tarafından sevilerek yenmez. Ancak silolamada yemlerin besin değerinde kayıp meydana gelmez ve hayvanlar tarafından sevilerek yenir.

 

Hayvan yetiştiriciliği silaj yapım teknikleri farklılıklar göstermektedir. Silaj çukuru, silaj çukuru hazırlama için gerekli silaj örtüsü modelleri kategorimizde yer almaktadır. Silolama kısacası yeşil yemler kullanarak silaj hazırlama en ideal saklama yöntemleri arasında yer almaktadır. Silajlık bitki yetiştirilmesi ve silaj yapımı son dönemlerde fazlası ile yaygın şekilde uygulanmaktadır.

 

Silaj yemlerinin kalitesinin muhafaza edilmesi ve yemlerin korunaklı bir şekilde saklanması son derece önemlidir. En uygun silaj örtüsü fiyatları ile satışa sunmuş olduğumuz silaj örtüsü modellerini satın alarak silajınızı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kolaylıkla koruyabilirsiniz. Kötü hava koşulları ve fiziksel etkilere karşı maksimum yoğunluklu UV korumaya sahip silah örtüsü modellerini Çiftlik Mağazam avantajları ile sipariş verebilirsiniz.