1

Fare Mücadelesi


Fare kovucu ürünler, fare mücadelesi, doğal yollarla farelerle mücadele, fare zehiri gibi kovucular fareler ile onları öldürmeden mücadele etmenin etkili yöntemlerinden biridir. Bilindiği gibi farelerin doğal düşmanları kedilerdir. Bu nedenle bir kedi sahibi olmak fareleri mümkün olduğu kadar evinizden uzak tutacaktır.


Farelerle mücadele için öncelikle onlara uygun yaşam alanlarını ortadan kaldırmak gereklidir. Fareler doğaları gereği dağınık, pis, nemli ve loş ortamları tercih ettiklerinden evinizi temiz ve düzenli tutmanız gereklidir. Her türlü şeyle beslenen fareyle mücadelede anahtar nokta, açıkya ve kolay ulaşılabilir bölgelerde gıda maddeleri bırakmamaktır. Bu nedenle yiyeceklerinizi mutlaka ağızları kapalı ve farelerin ulaşmasının zor olduğu yerlerde muhafaza etmelisiniz.


Farelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?


Bazı yapışkanlı tuzaklar sadece farelerin ayaklarının yapışmasını sağlar. Fareler de bu tuzaktan kurtulmak için gerekirse ellerini ve ayaklarını kemirirler. Daha güçlü olan tutkal panolar ise fareler kurtulmaya çalıştıkça daha fazla yapışırlar ve en sonunda başları ile gövdeleri de panoya yapışır.

 

Su tesisatı, gider boruları, duvarlar, çatısı eskimiş ve rutubetli evler, fareler için ideal yaşam alanlarındandır. Bu tip evlerin yoğun olduğu bölgelerde yaşamamaya özen gösterilmelidir. Evdeki fareler ile mücadele için fare kapanı ve fare istasyonları kullanılabilir. Farelerin sevdikleri yiyecekler arasında yer alan kaşar peyniri, tahıl, hububat, et gibi gıda maddelerini fare zehri ile zehirleyerek bu kapanlara ve istasyonlara yerleştirebilirsiniz.


Fakat fare zehirlerinin kısa sürede etki göstermemelerinden dolayı ilaçlamanın ardından dikkatli olmak gereklidir. Fare ilaçlama yönteminin ardından dolapların altı, çatı arası, mobilyaların içi, mutfak, garaj gibi alanları sık sık kontrol ederek fare ölülerini ortadan kaldırmalı ve diğer hayvanların onları yiyerek zehirlenmelerini önlemelisiniz.


Farelerin zararlarından kurtulmak için kulanılacak yöntemler fare popülasyonunu belli bir sayıda tutsa da, kesin çözüm elde etmek için profesyonel fare ilaçlama firmalarına başvurmak en doğru seçenektir.