Adet
₺575,00 KDV Dahil
₺620,00 KDV Dahil
%7 İndirim
%7İndirim
Ücretsiz Kargo
Adet
₺8,90 KDV Dahil
₺15,00 KDV Dahil
Adet
₺8,90 KDV Dahil
₺12,00 KDV Dahil
1

İşaretleme Ürünleri

Sığır yetiştiriciliğinde bütün hayvanları tanımak ve onları akılda tutmak çok zordur. Küçük sürülerde aile fertleri hayvanları teker teker tanıma imkanına sahiptir ve özelliklerini de bilirler. Ayrıca, bu hayvanlar hakkında tüm bilgileri ve hangi işin ne zaman yapılacağı hakkında da bilgi sahibidirler.
 

Ancak, hayvanların sayısı arttıkça farklı yaş aralığındaki hayvanların tanınması zorlaşmaktadır. Bu nedenle, hayvanları tanımak, yetiştirme işlerini güvenle yürütmek ve yetiştirme kayıtlarını doğru şekilde tutmak için hayvanların işaretlenmesi gereklidir.
 

Bazı yetiştiriciler ise hayvanlarına isim vererek tanımaktadır. Fakat bu büyük sürüler için geçerli değildir. Hayvancılıkta işaretleme ürünleri kullanılarak hayvanların tanınması daha kolay hale gelmektedir. Bu nedenle sürü yönetiminde diğer bir önlem de hayvanların boyanması veya numaralandırılması gereklidir.
 

Numaralama Yöntemleri
 

Hayvanları birbirlerinden ayrıt etmek için çeşitli numaralama yöntemleri bulunmaktadır. Burada daha çok modern hayvan yetiştiriciliğinde uygulanan numaralar belirtilir. Fakat genel olarak bakıldığında ise geçici ve kalıcı olarak iki şekilde numaralama yapilabilmektedir.
 

Geçici Numaralama Yöntemleri
 

Özel yapıştırma işaretleri hayvanların daha çok sırt ve sağrılarına yapıştırılmaktadır. Kullanılan işaretler küçük harflerdedirler. Bu nedenle özel yapıştırılmış harfler tercih eidlmelidir.
 

Kırkım ise genellikle hayvanların sırt, sağrı ve kaburgaları üzerindeki kılları kırkarark buralara romen rakamları şeklinde işaretler bırakılması işlemidir.
 

Boya ile işaretlemede, genellikle renkli keçeli kalemler, metal kutularda bulunan boyalar ve sprey boyalar kullanılmaktadır. Son zamanlarda yaygın olarak ise sprey boyalar kullanılmaktadır.