Adet
₺54,50 KDV Dahil
₺57,53 KDV Dahil
%5 İndirim
%5İndirim
Adet
₺19,75 KDV Dahil
₺23,41 KDV Dahil
1

Boynuz Kesme Malzemeleri


Boynuz darbeleri, deri, karkas ve memelerde yaralara neden olmakta ve bu yolla sığır yetiştiriciliğinde parasal kayıplara neden olmaktadır. Boynuzlu bir hayvana herhangi bir müdahale yapmak fazlası ile tehlikeli olduğundan dolayı boynuz entansif sığır yetiştiriciliğinde istenen bir özellik olmayıp uygun bir metot ile köreltilmesi istenmektedir.

Bu nedenle boynuzları köreltmek amacı ile çeşitli boynuz kesme malzemeleri üretilmektedir. Boynuz kesme işlemi hayvanlar üzerinde stres yaratan bir işlem olup, ergin hayvanlarda gençlere göre daha fazla stres oluşturmakta ve özellikle yaşlı olanlarda bonuz kesmenin etkisi daha uzun sürmektedir.

Aynı zamanda boynuz köreltme amacı ile kullanılan metot da hayvanın etkilenme düzeyini belirlemede önemli olan diğer bir faktörü oluşturmaktadır. Boynuz köreltme metotları içerisinde, boynuz testeresi, boynuz kesme kerpeteni ya da boynuz kesme makası gibi çeşitli aletler kullanılmaktadır.

Boynuz Kesmede Kullanılan Aletler

Boynuz tüpü:  2-3 aylık yaşlar arası için uygulanmaktadır. İçi boş ancak uçları çok keskin olan bu alet ile boynuzlar kesilmektedir.

Boynuz teli: İneklerde, koyunlarda, boğa ve koçlarda istenmeyen boynuzları düşürmek için kullanılmaktadır.

Boynuz teli tutamağı: İki adet metal aparat olup telin tutulması elden kaymaması ve sıkıca kavranması için kullanılmaktadır. Sıkı tutulmadığında boynuz teli tutamağı istenmeyen sorunlara neden olabilir.

Boynuz koparma lastiği: Genel olarak büyükbaş ve küçükbaş sürülerinde toplu olarak, serbest olarak ve meraya giden hayvanlarda veya serbest gezinen küçükbaş ve sığır işletmelerinde hiyerarşinin sağlanması için gereklidir.

Elastratör pensi: Boynuz kesme amacı ile elastratör pensi de kullanılmaktadır. Çok sert ve küçük bir lastik halkanın özel pensesi ile boynuza geçirilerek yapılmaktadır.