Boynuz Teli 12 mt
Boynuz Teli 12 mt

Boynuz Teli 12 mt

Marka : Kerbl
İndirim Oranı : %13 İndirim
Fiyat : ₺121,02(KDV Dahil)
İndirimli : ₺105,24(KDV Dahil)

İneklerde, koçlarda, boğalarda ve koyunlarda istenmeyen boynuzları düşürmek için boynuz kesme teli 12 mt. Kullanılmaktadır. Genellikle bazı durumlarda boynuzlar uzayarak hayvanların gözlerine gelebilecek şekli alabilirler. Bazen de eğri ya da yamuk bir şekilde uzayarak hayvanların normal hareketlerini engelleyebilir.

Bunların dışında serbest sistem çiftliklerde gezinti alanında, doğumhanede, sağım hane ve yem kilitlerine giriş çıkışlarında boynuzlar hayvanların birbirlerini yaralamalarına neden olabilir. Bu durum sakin mizaçlı hayvanlarda dahi görülmektedir.

Sürü halinde meralara giden hayvanlarda da özellikle aynı köyden farklı kişilere ait hayvanlar sürüye dahil olarak birbirleri üzerinde otorite kurmaya çalışabilirler. Bu olguların tamamında istenmeyen travmatik durumlar şekillenerek hayvanların hayatına mal olabilecek yaralanmalar meydana gelebilir.

Ayrıca saldırgan mizaçlı koç ve boğalarda hayvan yetiştiricileri ya da sağlı personelleri dahi boynuz darbelerine maruz kalabilirler. Tüm bu olguların önüne geçilmesi için veteriner hekimlerin kontrolü altında sığır ve koyun sürülerinde boynuz kesme işlemi yapılmaktadır.

Teknik bir konu olan bu yöntem kesinlikle veteriner hekim kontrolü altında yapılmalıdır. İneklerde boynuz kesme genellikle boynuz teli tutmacına takılan inek boynuz kesme teli, boynuzun kök tarafında yerleştirilerek sürtünme yöntemi ile başlatılır.

İşlem esnasında kanama oluşmaması için tedbirler alınmalıdır. İşlemin ardından boynuz sinus açıklığı bal mumu ile kapatılarak kanama varsa durdurulmalıdır. Boynuz kesme teli kesinlikle amacı dışında kullanılmamalıdır.

Ürün Özellikleri

Boynuz kesmek için kullanılır

Kullanımı kolay ve hızlıdır

12 m çelik tel

Tutamaklar ayrıca sipariş edilmelidir.
Benzer Ürünler