Rumen Sondası


Büyükbaş hayvanlarda kullanılan özel üretim ürünlerden biri olan rumen sondası, ön mide hastalıkları, ruminantların sindirim sistemi hastalıkları içerisinde oluşan hastalıkların tanısında en sık kullanılan muayenelerden biri de rumen sıvısının analizidir.


Rumen sıvısının renk, koku, vizkozite, sedimentasyon flotasyon, pH kontrolü ve mikroorganizma özellikleri gibi muayeneler her zaman yapılmaktadır. Rumen içeriği, ruminantlardan uç ksımında metal bir ağırlığa olan rumen sondası yardımı ile alınmaktadır.


Rumen içeriğinin rengi ise hayvana yedirilen gıdaya bağlıdır. Mera beslenmesinde renk yeşilimsi, ahır beslenmesinde gri-kahverengi, pancar ve benzeri yemler ile beslenmelerde gri renkte olmaktadır. Rumen asidozu olgularında tahin ya da boza, putrefaksiyon olaylarında ise siyaha yakın yeşil renktedir.


Rumen içerik sondası, rumen asidozu, rumen indigesyonu, rumen atonisi gibi durumlarda kullanılmaktadır. Veteriner hekimlerin olmazsa olmaz malzemelerinden biri de rumen sondası olmuştur. Rumen içerik sonrası ve rumen gaz sondası kullanımı birçok kez hayvanlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir. En fazla büyükbaş hayvanlarda kullanılan veteriner sonda aynı zaman buzağı gaz sondası olarak küçükbaş hayvanlarda da kullanılabilir.