Rumen Sondası Modelleri ve Fiyatları


Büyükbaş hayvanlarda kullanılan özel üretim ürünlerden biri olan rumen sondası, ön mide hastalıkları, ruminantların sindirim sistemi hastalıkları içerisinde oluşan hastalıkların tanısında en sık kullanılan muayenelerden biri de rumen sıvısının analizidir.


Rumen sıvısının renk, koku, vizkozite, sedimentasyon flotasyon, pH kontrolü ve mikroorganizma özellikleri gibi muayeneler her zaman yapılmaktadır. Rumen içeriği, ruminantlardan uç ksımında metal bir ağırlığa olan rumen sondası yardımı ile alınmaktadır.


Rumen içeriğinin rengi ise hayvana yedirilen gıdaya bağlıdır. Mera beslenmesinde renk yeşilimsi, ahır beslenmesinde gri-kahverengi, pancar ve benzeri yemler ile beslenmelerde gri renkte olmaktadır. Rumen asidozu olgularında tahin ya da boza, putrefaksiyon olaylarında ise siyaha yakın yeşil renktedir.


Rumen içerik sondası, rumen asidozu, rumen indigesyonu, rumen atonisi gibi durumlarda kullanılmaktadır. Veteriner hekimlerin olmazsa olmaz malzemelerinden biri de rumen sondası olmuştur. Rumen içerik sonrası ve rumen gaz sondası kullanımı birçok kez hayvanlarda hayat kurtarıcı olabilmektedir. En fazla büyükbaş hayvanlarda kullanılan veteriner sonda aynı zaman buzağı gaz sondası olarak küçükbaş hayvanlarda da kullanılabilir.

 

Rumen içerik muayenesi esnasında ve farklı durumlarda kullanılan rumen içerik sondası modelleri veteriner hekimler tarafından sıklıkla talep edilmektedir. Rumen sondası büyük hayvan için ve rumen içerik sondası küçük hayvan için modellerinin iç çapı ve uzunlukları farklılık göstermektedir. Kategorimizde satışa sunmuş olduğumuz rumen sondası ile ilgili ürün görsellerini ve özelliklerini detaylı şekilde inceleyerek ihtiyacınız olan modeli hemen sipariş verebilirsiniz.

 

Rumen sondası fiyatları ürünlerin taşımış olduğu özelliklere göre farklılık göstermektedir. Farklı markalara ait, en uygun rumen sondası fiyatları ile satın alabileceğiniz çeşitler kategorimizde sizleri beklemektedir.