Adet
₺82,60 KDV Dahil
₺100,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
1

Ayak Bandajı

Hayvanlarda oluşan hastalıkları tespit etmek, hastalıklara ilişkin bulguları değerlendirmek, hastalığın nedenlerini bulmak ve en uygun şekilde iyileşmelerini sağlamak veteriner hekimlerin en önemli görevleri arasındadır.

 

Klinik muayene yöntemlerinin uygulanması sırasında, teşhise yönelik uygulamalarda bölgenin ya da ilgili eklemnin hareketsizliğini sağlamak için ayak bandajı kulanılmaktadır.

 

Bu modilde hayvanlarda çıkık, kırık vakalarının yanı sıra tendon dikişi uygulamalarında bölgenin veya ilgili eklemin hareketsizliğini sağlamak adına bandaj uygulama teknikleri kullanılmaktadır.

 

Zedelenmiş veya kırık, çıkık olmuş bölgelerin aşırı ve kontrolsüz hareketlerini önlemek için uygulanmaktadır. Bu uygulama ile hayvanlar hem ağrı hissetmez hem de daha hızlı iyleşme sürecine gireceğinden zedelenen dokunun da desdetlenmesini sağlar.

 

Ayak bandajı uygulamasında oldukça nazik ve dikkatli olunmalıdır. Sargılar arasında boşluk bırakılmamalı, kırışık olmamalı ve ağrıyı arttırmamalıdır. Bandaj tüm hayvan türlerinde özellikle ekstremitelerdeki hareket oluşumuna katılan sert ve yumuşak dokuların ortopedik problemlerinde uygulanmaktadır.

 

Bandaj Uygulamasında Genel Kurallar
Ayak bandajı kan dolaşımını engellemeyecek şekilde, uygulandığı bölgenin her yerine eşit oranda basınç yapılarak sarılır. Hayvanların hareketleri ile yer değiştirmemeli ve açılığ dağılmamalıdır.

 

Bandajların kurallara uygun bir şekilde yapılması için, hayvanın genel anestezi altında bulunması veya nöroleptik bir ilaç uygulaması gerekli olacaktır.

 

Ziftli Ayak Bandajı Uygulama Tekniği
Humerus, femur kırıklarında alçılı bandaj uygulaması bazı güçlüklere neden olacağından, direk deri üzerine yapıştırılan ziftli bandaj öncelik kazanmaktadır. Ziftli ayak bandajı uygulamasında hayvan genel anesteziye alınarak bandaj uygulanacak olan yer trıaş edilir.

 

Zift bir eritme kabında eritilir ve içinde kaynar su bulunan bir kabın içine konur. Önceden hazırlanan bez şeritleri iki ucundan tutularak düzgün bir şekilde eriyen ziftin içinden geçirilerek, kırık kemik yönünde deri üzerine yapıştırılır.

 

Ziftli ayak bandajı, küçük hayvanlarda 3 hafta, büyük hayvanlarda ise, 1,5-2 ay yerinde bırakılır. Sonrasında sıcak su ile ısıtılarak yumuşatılır ve yerinden kolaylıkla çıkartılır.

 

Hayvan ayak bandajı veya ziftli tırnak bandajı çeşitleri sığırlar için koruyucu özelliğe sahiptir. Veteriner hekimlerin ve tırnak bakımı ile ilgilenen teknisyenlerin sıklıkla talep ettiği ayak bandajı ziftli su geçirmez özelliğe sahiptir. Büyükbaş hayvanlar için koruyucu bandaj çeşidi en uygun ayak bileği bandajı fiyatları ile satışa sunulmuştur. 25 m uzunluğunda ve 45 mm eninde ziftli ayak bandajı modeli siyah rengi ile sıklıkla talep edilmektedir.