Vitaminler ve Yem Katkı Ürünleri

Hayvansal üretim bakımından önemli bir güce sahip olan ülkemizde, hayvansal ürünlerin ölçüsü ile hijyenik kalite ve standartlara uygunluk açısından iyileştirilmesi için, yem katkı ürünlerinden yararlanılmaktadır.

 

Yem katkı maddeleri, yemden yararlanmayı yükseltmek, elde edilen hayvansal ürünlerin ölçüsünü ve kalitesini maksimuma çıkarmak, maliyeti aşağı çekmek ve hayvanların sağlıklarını korumak gayesiyle kullanılan ürünlerdir.

 

Hayvanların beslenmesi için kullanılan yem katkı maddeleri hem yemlerde hem de elde edilen mahsullerde tayin edilebilir. Yem katkı maddelerinin insan sağlığına olan tesirlerinin denetlenebilmesi son derece önem arz etmektedir.

 

Son zamanlarda hayvansal üretimde büyük değişimler olmuştur. Bilhassa Avrupa Birliği, yem endüstrisinde kullanılan katkı maddeleri hususunda hayvan, insan ve çevreyi dikkate alarak kimi değişiklikleri gündeme taşımıştır. Hayvansal istihsalde doğala dönüş eğilimi ve sağlıklı beslenmeye yönelme yem katkı maddeleri mevzusunda münakaşaya yol açmaktadır.

 

Hayvansal üretimde, 1940’lı senelerde antibiyotiklerin tüketimiyle başlayan katkı maddelerinden faydalanma, günümüze kadar katlanarak devam etmiş ve pek çok yeni katkı maddesi üretimi yapılmıştır. Son dönemlerde hayvansal üretim alanında köklü farklılıklar olmuş, özellikle Avrupa Birliği, yem endüstrisinde tüketilen katkı maddeleri konusunda hayvan, insan ve çevre etkileşimini göz önüne alarak kimi değişiklikleri gündeme taşımıştır. 

 

Yem Katkı Nedir?

Yem katkıları; vitamin, mineral, toksin bağlayıcı ve maya içeren maddelerden oluşmaktadır. Hayvan yemlerine eklenen hayvan yem katkı maddeleri, ilgili standartlara uygun olarak üretilirler. Farklı türdeki hayvanlar için kullanılabilecek çeşitli hayvan yem katkı ürün seçeneği mevcuttur. Yem katkı maddeleri küçükbaş, büyükbaş ve kanatlı hayvanların hepsinde kullanıma uygundur. Koyun, keçi, kuzu, dana, kuzu, tavuk, horoz, güvercin, hindi, kedi ve köpek gibi hayvanlarda kullanılabilen yem katkı ürünleri geniş ürün yelpazesi ile kategorimizde bulunmaktadır.

 

Vitaminler

Vitaminlerin maksimum çoğunluğu yem fabrikaları aracılığla üretilen her çeşit yemde zengin miktarda bulunur. Ayrıca B grubu vitaminler geviş getiren hayvanların işkembelerinde mikrobiyal metotla sentezlenebilir. Bu sebeple yetersizliklerine nadir olarak rastlanır.

 

Fakat, karbonhidrat ve enerji metabolizması ve yağ asitleri ve protein sentezinde görev yapan enzimlerin yapısında olmamaları sebebiyle, yetersiz olmaları önemli bozukluklara sebep olur.

 

Vücuda Dış Ortamdan Alınması Gereken Vitaminler

Vitamin A, kemik oluşumu, görme olayı ve büyüme için kesinlikle olmalıdır. Eksik olduğunda, gece körlüğü, organların zarar görmesi, ineklerde hamilelik süresinin kısalması ve buna bağlı cılız buzağı doğumları ve körlük oluşur.

 

Vitamin D, vücutta kalsiyum ve fosfor metabolizmasının muazzam seyri için gereklidir. Yeterli tüketiminde süt humması riski düşer.

 

Vitamin E, maksimum önemli bir vitamin olup yaşlanmayı geciktirir ve hücreleri oksidasyondan korur. Bunların yanı sıra bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkisi olan vitaminlerin başında gelir.

 

Niyasin, özellikle genç ruminantlar için ve de maksimum verimli süt inekleri için antiketojenik olması açısından önem arz etmektedir.

 

Biyotin, karbonhidrat metabolizması, yağ asitleri sentezi ve selüloz sindirimi ile alakalı olup, süt verimi ve ayak sağlığı için çok önemlidir.

 

Vitaminler ve yem katkı maddeleri hayvanların beslenmesi için farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Yem katkı maddeleri çeşitlerinin en fazla kullanım amacı, besin değeri kısacası rasyonları çok az oranda eklenen vitamin ve iz mineral çeşitlerinin hayvanlara yeterli seviyede sağlanması amacı ile kullanılmaktadır. Besin değeri bulunan yem katkı maddeleri çeşitleri en uygun yem katkı maddeleri fiyatları ile kategorimizde yer almaktadır. Bunların yanı sıra besin değeri bulunmayan yem katkı maddesi çeşitleri bulunmaktadır. Besin değeri bulunmayan yem katkı maddeleri nelerdir? Diye soracak olursanız örneğin sindirim sisteminin düzenlenmesi için kullanabileceğiniz yem katkı maddelerinin besin değeri bulunmamaktadır.

 

Silajlarda silaj kalitesini yüksek seviyeye taşımak, asitliği çok iyi sağlayabilmek amacı ile kullanılan yem katkı maddesi çeşitleri de bulunmaktadır. Ürünlerin renk seçeneğini değiştirmek güzel bir koku vermek için kullanılan yem katkı maddeleri de bulunmaktadır. Yem katkı maddeleri birbirinden farklı amaçlar için satın alabileceğiniz besin değeri taşıyan ya da besin değeri taşımayan maddeler olarak çok satanlar arasında yer almaktadır. Kategorimizde yer alan yem katkı maddesi ürünlerine, en uygun yem katkı maddeleri fiyatları ile sahip olmak için kategorimizi inceleyebilirsiniz.

 

Yem Katkı Maddeleri Fiyatları

Küçükbaş hayvan vitaminleri, Büyükbaş hayvan vitaminleri ve diğer yem katkı maddeleri çeşitlerinin fiyatları farklılık göstermektedir. Yem katkı maddeleri fiyatları, Premix yem katkıları fiyatları ve Vitamin Premix fiyatları genel olarak çok uygundur. Yem katkı maddeleri fiyatları ürünlerin markasına, içeriğine, özeliklerine ve ürünlerin gramajına göre değişiklik göstermektedir. Vitamin takviyeli hayvan yem katkı ürünlerinin özelliklerini ve Premix yem katkıları fiyatlarını detaylı şekilde incelemek için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. En uygun yem katkı maddeleri fiyatları ile satın alabileceğiniz ürünlerle sağlıklı ve daha verimli hayvanlara sahip olabilirsiniz. Hayvan beslenmesi için kullanabileceğiniz küçükbaş hayvan vitaminleri ve büyükbaş hayvan vitaminleri en uygun yem katkı maddeleri fiyatları ile Çiftlik Mağazam ’da.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR