Adet
₺390,00 KDV Dahil
₺405,00 KDV Dahil
%4 İndirim
%4İndirim
Ücretsiz Kargo
Adet
₺1.998,00 KDV Dahil
₺2.220,00 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
Adet
₺569,00 KDV Dahil
₺575,00 KDV Dahil
%1 İndirim
%1İndirim
Ücretsiz Kargo
ADET
₺335,00 KDV Dahil
₺340,00 KDV Dahil
%1 İndirim
%1İndirim
Ücretsiz Kargo
Adet
₺169,00 KDV Dahil
₺185,00 KDV Dahil
1

Suni Tohumlama Malzemeleri

 

Suni tohumlama, erkek hayvanlardan, uygun teknik ve yöntemler ile hijyenik koşullarda alınan spermanın, bazı işlemlerden geçtikten sonra yine uygun teknik ve yöntemler ile kızgınlık dönemindeki dişi hayvanın genital kanalına verilmesidir.
 

Suni tohumlama, çiftlik hayvanlarında genellikle genetik ilerleme ile verim artışı sağlamak ve çiftleşme yoluyla geçecek olan hastalıklardan korunma amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Suni tohumlama ile üstünlüğü kanıtlanmış erkek hayvan tohumları kullanılarak gelecek nesillerin daha verimli olması sağlanmaktadır.
 

İneklerin verim dışındaki diğer eksikleri de suni tohumlama tekniği ile giderilebilir. Suni tohumlama yöntemi, üstün özelliklere sahip boğanın tohumundan birçok üreticinin yararlanmasına da imkan sağlamaktadır. Katılım yönünden denenen üstün nitelikli bir boğadan suni tohumlama uygulaması ile çok sayıda inek tohumlanabilmektedir.
 

Suni Tohumlamada Kullanılan Malzemeler
 

Sperma saklama için sıvı azot tankı, azot seviyesi ölçüm cetveli, payet tutucu pens, peyet kesici makas kayganlaştırıcı, su banyosu, suni tohumlama kateteri, rektal muayene eldiveni, payet tutucu, kateter kılıfı, kağıt havlu, dekonjelatör, set çantası, termometre ve alkol, suni tohumlama malzemeleri arasında yer almaktadır.
 

Dekonjelatör: Payet çözme işleminde araç içi kullanılan pratik kullanım için geliştirilen bir alettir. Dekonjelatör de bulunan duyarlı elektronik kontrolü ile su sıcaklığı kontrol edilmektedir. ışığı ile kullanıcıya kullanıma hazır olduğunu göstermektedir. Işığın yanmasının ardından su sıcaklığında bir değişiklik olmadan sıcaklığı sabit tutmaktadır. Dekonjelatör (spermaterm), 12 voltluk araba aküsü ile çalışan ve araç çakmağına monte edilebilen özelliktedir.
 

Hauptner Universal Pistole: Suni tohumlama kateteri olarak da bilinen pistole, payet içerisindeki çözünmüş spermayı hedefe taşıyan tohumlamanın yapıldığı paslanmaz çelikten yapılmış boru şeklinde bir çeşit enjektördür.