1

Sağım Malzemeleri


Süt sığırcılığında amaç fazla miktarda ve kaliteli süt elde edilmesidir. Bu nedenle sütün, memeye zarar vermeden en uygun şekilde sağlıması gereklidir. Şayet sağlığa uygun bir şekilde yapılmaz ise süt miktarı azalarak meme hastalıkları oluşabilir.


Kaliteli süt elde edebilmek için öncelikle hayvanın sağlıklı olması gereklidir. Ancak sütün kalitesini, hayvanın sağlığı, bakıcı ve sağımcıların sağlığı, süt kovaları, süt kapları, sağım makinesi ve sağım malzemeleri temizliği, gibi birçok faktör etkilemektedir.


Sağım esnasında kullanılan sağım malzemeleri, sağımın ardından ilaçlı su ile temizlenmelidir. Sağım esnasında kullanılan meme daldırma kabı, meme temizleme kağıdı, sağım kolluğu, çizme galoş gibi malzemeler ile sağlıklı bir süt sağım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Kullanılan sağım malzemeleri, sayesinde bakteri yoğunluğunu dezenfekte edere hayvanalrın bu bakterilerden en az şekilde etkilenmeleri sağlanabilmektedir. Meme sağlığı önemli bir kriter olduğundan ekonomik verim elde etmek için ineklerde ve koyunlarda süt üretiminin pozitif yönde etkilenmesi için sağım malzemeleri kullanılmaktadır.