Trokar

Sıvı ya da gaz çıkarılmasında kullanılan trokar, genellikle hayvanlarda şişme görüldüğü zaman uygulanan bir alettir. Şişme basit manada rumende gaz birikmesidir. Bu gaz, sindirim işleminin normal bir parçası olarak oluşur ve normal olarak geğirme ile kaybolur. Oluşan gaz dışarı atılmadığı zaman şişme meydana gelir.

 

Şişmenin iki türü bulunmaktadır. Daha az sıklıkla rastlanılan türü, gırtlağın tıkalı olması nedeni ile ya da bazı hastalık durumlarında örneğin, süt hurması ve tetanos gibi, hayvanın gazını çıkartamaması durumunda gerçekleşmektedir.

 

Şişmenin ikinci türü olan köpüklü şişmenin nedeni ise, Rumen sıvısı üzerinde gelişen sabit bir köpüğün gaz atılımını bloke etmesidir. Bu form şişmenin en sık rastlanılan türüdür. Bu duruma sebep, hızlı büyüyen kaba yemlerdeki parçalanabilir ürünler tarafından oluşturulan köpüktür.

 

Bu durumlarda tedavi etmek için bir mide hortumu geçirilerek gazın dışarı atılması sağlamak gaz şişkinliğinin tedavide en iyi yöntemdir. Mide hortumunun işe yaramadığı durumlarda, bir trokar ya da kanül sonrası kullanarak rumende biriken gazı çıkartmak rahatlama sağlayacaktır.

 

Kanul, baykuş ve mühürden meydana gelen, veterinerlik amacı ile kullanılan Trokar çeşitleri kategorimizde satışa sunulmuştur. Çok satanlar arasında yer alan Trokar 5 mm, Trokar 10 mm ve Tokar 12 mm ürünlerinin özelliklerini ve fiyatlarını incelemek için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Trokar nedir veya veteriner hekim Cerrahi trokar modelleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.