Sağım Öncesi Dezenfektanı

İneklerin memeleri, özellikle dışkı ile kirlenmiş zeminlerde yattıklarında ahır ortamındaki kir ile temas etmektedir. Bu gibi durumlar meme başlarının, kirlenmesine ve potansiyel olarak zararlı bakterilere maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu bakteriler, süt sağanın eline, sağım ekipmanlarına, tekrar kullanılan meme kurulama havlularına ve en kritik olarak da süte ve memeye bulaşmaktadır.

 

Meme başı, mikropların girişine karşı fazlası ile duyarlıdır ve bu bölge daima temiz tutulmalıdır. Sağım öncesi meme dezenfektan uygulamak, bu bölgedeki olası mikrobiyal bulaşmayı engellemenin yanı sıra, sütün de temiz kalmasını sağlamaktadır. Sağım öncesi meme dezenfektanı, sağımdan önce memenin temizliğini ve hijyenini mükemmel şekilde sağlamaktadır. Temizlik ve meme hijyeninin yanında meme dezenfektanları, meme başını koruyucu ve nemlendirici ögelerle bakımını yapmaktadır. Kısacası sağım öncesi meme dezenfektanı sadece temizlik değil aynı zamanda bakım da sağlar.

 

Sağım Öncesi Meme Dezenfektanı Nedir?

Sağım öncesi meme dezenfektanı, süt sağımı yapılmadan önce ineklerin ya da diğer süt veren hayvanların memelerinin temizliğinde kullanılmaktadır. Temizliğin yanı sıra memelerin dezenfekte edilmesi için kullanılan özel bir dezenfektan çözeltisine sağım öncesi meme dezenfektanı denilmektedir. Sağım öncesi meme dezenfektanının amacı, memeden alınan sütün hijyenik koşullar altında sağımını sağlamak, sütte olabilecek mikroorganizma ve bakteri oluşumunu minimuma indirmek ve süt kalitesini korumaktır. Memenin sağlık durumunu koruyarak mastitis gibi meme enfeksiyonlarının önlenmesine destek olan sağım öncesi dezenfektan çeşitlerinin içeriği genellikle hızlı etkili ve deri dostu antiseptik maddelerden oluşmaktadır.

 

Sağım Öncesi Dezenfektanı Kullanım Avantajları Nelerdir?

Sağım öncesi meme dezenfektan çeşitleri, ölü derileri uzaklaştırırken derinin yenilenmesini sağlamaktadır. En kaliteli sağım öncesi meme dezenfektanları cildin yenilenmesine de katkı sağlamaktadır. Sağım öncesi dezenfektan kullanımının diğer avantajları ise;

 

*  Memeyi yumuşatır ve kremler.

*  Ekonomik temizlik sağlar.

*  Sütün daha kolay indirilmesine katkı sağlar.

*  Sütün daha hızlı sağılmasına katkı sağlar.

*  Süt verimini arttırır.

*  Meme başının tahrişine engel olur.

*  Sütte kalıntı bırakmaz.

*  Organik hayvancılıkta güvenle kullanılabilir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR