Buzağı Maması

Hayvancılıkta kolostrum (ağız sütü) uygulamasından sonra odaklanılması gereken ikinci adım buzağıların bağışıklık sistemlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesidir. Doğumdan sonraki ilk günlerde yetersiz beslenme süt ineklerinin verimliliğini olumsuz yönde tekileyerek sonuçlar doğruabilmekte ve bu nedenle kolostrumun hemen ardından yüksek dozda buzağı maması verilmelidir.

 

Mama Kullanımı Ne Zaman Başlamalı?

Çiftçilerin büyük bir kısmı mama kullanımına kolstrum uygulamasının ardından 1,2 veya 3 gün sonra başlamaktadır. Zamanlama çoğunlukla çiftlik yönetiminin tercihine bağlıdır. Bazı çiftçiler patojenlerin anneden buzağıya, kuzuya ya da oğlağa geçişi riskini en aza indirmek için kolostrumun hemen ardından mama kullanımına başlar.

 

Bazıları ise besin maddelerinin zenginliği ve bağırsak sağlığına olan faydalarından dolayı 2. ya da 3. gün de kolostrum ile beslemeye devam eder. Her iki seçeneğin de avantajları vardır. Birinci seçenekte hastalıkların anneden yavruya geçiş riskini azaltmayı hedeflerken ikinci seçenek ise buzağının bağışıklık sistemine odaklanmaktadır.

 

Verilen Besin Miktarları Sabit Tutulmalı

Buzağı maması ya da kuzu oğlak maması kullanımına başlandığında verilen besin miktarını birden bire arttırmama özen göstermelisiniz. 2 defa 3'er litrelik kolostrumun verilmesinin arından yine 2 defa 3'er litre mama verilmelidir.

 

İlk hafta süresince mama konsantrasyonu 1 lt'de 150 gr olmalıdır. Bu diyeti takip etmeniz halinde buzağınız, kuzunuz ya da oğlaklarınız gelişim göstermeye başlayacak ve gelişimleri devam edecektir. Bu sayede hayvanların bağırsak yolu dolmaya ve her geçen gün güçlenmeye başlayacaktır.

 

Hijyenin Önemi Asla Küçümsenmemeli!

Buzağılar yaşamlarının ilk günlerinde temizlik şartlarına ve değişikliklere karşı oldukça hassastır. Vereceğiniz her besinin taze hazırlanmış olmasına ve kullandığınız tüm ekipmanların beslenme bittikten sonra temizlenmesine dikkat edin. Sütü temiz, uygun ve sistemli bir şekilde hazırlayarak verin.

 

Buzağı Maması Fiyatları

Buzağı Maması Fiyatları, ürünlerin içeriğine markasına ve kg göre farklılık göstermektedir. En uygun Buzağı maması fiyatı ile satışa sunmuş olduğumuz çeşitlerin özelliklerini ve içeriklerini inceleyerek Buzağı Maması En Ucuz fiyat seçeneği ile sipariş verebilirsiniz. Satışa sunmuş olduğumuz Buzağı Maması 25 kg en iyi fiyatla Çiftlik Mağazam’dan satın alabilirsiniz.

 

Buzağıların sağlıklı büyümesi için vitamin ve mineralleri en iyi oranda içeren Buzağı maması çeşitleri uygun Buzağı Maması Fiyatları ile her bütçeye hitap etmektedir. Suda mükemmel çözünen çökelti bırakmayan ve köpük oluşturmayan Buzağı maması ürünlerini ekonomik Buzağı maması fiyatları ile satın alarak buzağılarınızı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.