Adet
₺148,90 KDV Dahil
₺152,35 KDV Dahil
1

Cerrahi İğne Seti

Cerrahi operasyonların ardından sütür iğnelerinin kullanımının doğru olması oldukça elzemdir. Sütür, cerrahi işlem sırasında bozulan doku bütünlüğünün sağlanması ve meydana gelen kanamaların kontrolü amacı ile cerrahi iğne seti kullanılmaktadır.


Uygun sütür seçimi yaranın biyolojik yapısı ve anatomik lokalizasyonuna göre değişiklik göstermektedir. Sütür atmak yaklaşık 4000 yıldır insanlar tarafından uygulanan cerrahi bir işlemdir.


Cerrahi kesiler en iyi ve en kolay sütür ile kapatılır. Sütür için gerekli olan cerrahi iğne seti içinde iğne, iplik ve cerrahi aletler bulunmaktadır. Portegü, makas ve penset sütür kullanımı için yeterli aletlerdir.


Sütür İğnesi


Cerrahi iğnelerin üç ayrı bölgesi bulunmaktadır. Bunlar uç, gövde ve sap bölümüdür. İğne uçlarına göre de sınıflandırılmaktadır. Dermatolojik cerrahide genellikle keskin iğneler kullanılmaktadır. İğnelerin gövde bölümleri portegü tarafından tutulan bölümdür.


Yuvarlak, oval ya da üçgen kesitli olabilirler. İğnelerin iplik ile devam eden son 1/3 bölümü yumuşak ve hassas bir bölgedir. Bu bölgenin petrogü ile tutulmaması gereklidir. İğneler bir çemberin yay parçası şeklindedir. Bu yay parçası çemberin ne kadarlık bölümünü kaplıyor ise o şekilde isimlendirilir.


Sütür İpliği


İplik iki büyük gruba ayrılmaktadır. Birincisi, Emilebilir Sütür, ikincisi Emilmeyen Sütür, Emilebilir sütürler adından da analaşılacağı gibi doku içerisinde absorbe edilmektedir. İpliğin türüne göre emilme süresi değişmektedir. Emilmeyen olanlar ise doku tarafından emilemezler. Çok geniş kullanım alanına sahip olan sütürler, birçok alanda kulanılmaktadır.