Doğum Sonrası Buzağı Bakımı

Buzağıların hayatta kalmaları ve sağlıklı bir şekilde gelişmeleri onlara uygulanan bakım ve beslenme yöntemleri ile yakından ilişkilidir. Sağlıklı ve performansı yüksek besi ya da süt sığırlarının elde edilmesi için doğum sonrası buzağı bakımı oldukça önemlidir.

 

Yeni doğan bir buzağının hayatta kalmasını sağlamak için en önemli husus doğumdan sonra buzağı bakımı ile ilgili gerekli önlemleri almak, sağlıklı ve kaliteli bir ağız sütünü bir an önce kendisine sunmaktadır.

 

Buzağılara doğumdan sonra göbek mandalı takılarak bir takım problemleri önlemek gerekir. Buzağı göbek bağı, buzağının karaciğerine kadar uzanan bir kordondur ve enfekte olması durumunda buzağılarda göbek iltihabına neden olmaktadır.

 

Buzağılarda oluşacak sorunların önlenmesi için kullanılan göbek mandalı dışında burunsallık da kullanılarak problemlerin bir nebze de olsa engellenmesi için en çok tercih edilen malzemelerdir.

 

Yeni doğan buzağıların bakımı ve beslenmesi son derece önemlidir. Buzağı bakım ve beslenmesi, sığır yetiştiriciliğinin temel esasıdır. Sağlıklı bir buzağı elde etmek için doğum sonrası buzağı bakımının nasıl yapıldığını detaylı şekilde bilmek gerekmektedir. 2 aylık buzağı nasıl beslenir, yeni doğan buzağı kaç litre süt içer ya da doğumdan sonra buzağı bakımı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınızı karşılayacak en iyi doğum sonrası buzağı bakım ürünleri arasından seçim yapmak ve sipariş vermek için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Doğumdan Sonra Buzağıların Bakımı ve Beslenmesi

Doğumdan sonra buzağıların hayatını devam ettirmesi ve sağlıklı olarak büyümesi doğum sonrası buzağı bakımı ürünleri ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Yanlış bakım ya da beslenmeden dolayı buzağı kaybı yaşamamak adına doğum sonrası buzağı bakımı ihmal edilmemelidir. Yeni doğan buzağıların ilk olarak hayatta kalması sağlanmalı, daha sonra doğum sonrası buzağı bakımı ürünleri ile sağlıklı şekilde gelişimleri sağlanmalıdır. En uygun buzağı bakım ürünleri fiyatları ile satışa sunmuş olduğumuz çeşitler arasından seçim yaparak, yeni doğan buzağıların bakım ve beslenmesini en iyi koşullarda yapabilirsiniz.

 

Yeni Doğan Buzağı Bakımı Nasıl Yapılır?

Buzağılarda doğum sonrası son derece önemlidir ve bu nedenle yeni doğan buzağı bakımı eksiksiz olarak yapılmalıdır. Buzağılara ilk üç gün, günde iki defa 2 litre veya3 litre ağız sütü verilmelidir. Buzağılar doğduktan hemen sonra yahut en fazla 24 saat içinde annelerinden ayrılarak ayrı bölümlerde tutulmalıdır. Şayet buzağılar bir arada tutulacaksa buzağı başına 2 m2 veya 3 m2 iyi havalandırılan alan sağlanmalıdır.

 

Yeni Doğan Buzağı Üşür Mü?

Buzağılar doğduktan hemen sonra ahıra alınır ve daha sonra dışarı çıkarılırsa üşümeye karşı daha duyarlı olurlar. Bu gibi durumlarda buzağı battaniyesi gibi ürünler kullanıma uygundur. Buzağılar doğduğu zaman dışarıda bakılacak ise, bol altlık, kaliteli süt ya da kaliteli mamalar ile yeni doğan buzağıların bakımı yapılmalıdır. Doğum sonrası buzağı bakım ürünleri ve kaliteli mama ve süt ile beslenen buzağılar soğuktan etkilenmezler. Kısacası buzağılar doğum sonrası dışarıda tutuluyorsa soğuk havalardan etkilenmemesi ve üşümemesi için kaliteli süt veya mama ile beslenmelidir.

 

Yeni Doğmuş Buzağıya Nasıl Bakılır?

Buzağı doğumları, temizliği yapılmış ve ilaçlanmış doğum alanlarında gerçekleştirilmelidir. Doğan buzağılar, bireysel buzağı bölgelerinde ayrı ayrı barındırılmalıdır. Buzağı bölgelerinin zemini tahta ızgaralı olmalı ve her zaman temiz, bol yataklık ile donatılmış olmalıdır. Buzağı barınaklarının havadar ve nemden arındırılmış olması son derece önemlidir.

 

Doğum Sonrası Buzağı Bakım Ürünleri Nelerdir?

Doğum sonrası buzağı bakım ürünleri çeşitlilik göstermektedir. Doğum sonrası buzağı bakım ürünleri arasında kolostrum replasmanı, soğuk hava şartlarına maruz kalan buzağılar için ısıtıcılar ve battaniyeler yer almaktadır. Buzağı sütü tozu ya da sıvısı, emme önleyici burunsalık, steril emzikler ve yeni doğan buzağıların temizliğinde kullanılabilen nemli mendiller, doğum sonrası buzağı bakım ürünleri çeşitlerindendir. Buzağı bakımında önemli rol üstlenen ve buzağının sağlıklı büyümesini ve gelişmesini destekleyen kaliteli ve en iyi doğum sonrası buzağı bakım ürünleri için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR