Mıknatıs Yutturma Sondası


Büyükbaş hayvancılıkta beslenen hayvanların yemlerinin arasında midelerine ulaşan çivi, tel gibi metallerin zararlarından korumak için mıknatıs yutturma sondası kullanılmaktadır. Büyükbaş hayvanların, özellikle de yüksek fiyatlı olan ineklerin sağlıklarının üreticiler için önemli olduğu bilinmektedir.


Bu nedenle otları ve yedikleri yemleri dillerine dolayak ağızlarına götürdükleri ve bu yeme tarzında ihmal veya çeşitli nedenlerden dolayı hayvanların yemlerine karışan naylon poşet, tel, çivi gibi metallarin mideye gitmesine neden olabilir.


Hayvanların geviş getirme esnasında aldıkları ağır metaller midelerinde kalmaktadır. Çiviler zaman içerisinde işkembede yaptıkları hareketler ile midenin önünde bulunan kalp veya akciğer zarına girerek zar iltihaplamasına neden olabilir.


Sonuç olarak tedavisi masraflı ve zor olan zar iltihaplanmasını önlemek için mıknatıs yutturma sondası kullanılması gereklidir. Çiftçi için sermaye demek olan hayvanlar için oluşan bu olumsuzlukların önüne geçmek gereklidir.


Hayvanların ölümü ile de sonuçlanan çivi ya da tel yutmaları, çiftçilere olduğu gibi ülke ekonomisine de zarar verebilir. Bu nedene mıknatıs yutturma sondası, işkembeni tabanında kalarak hayvanların yutmuş oldukları metalları toplar ve metallerin kalp ya da akciğere ulaşmasını engeller.


Mıknatıslar Hayvanların Midesinde Ne Zamana Kadar Kalır?


Mıknatıs yutturma sondası hayvanların midelerinde kesime verilecekleri ana kadar kalmaktadır. Bu nedenle özellikle meralarda otlayan ve sütten kesilen büyükbaş hayvanlara özel mıknatısların yutturlması işlemleri yapıldığında mıknatıslar işkembenin tabanında kalarak hayvanların yuttukları metalleri toplamakta ve hayvana zarar gelmesini önlemektedir.


Mıknatıs yutturma sondası, hayvanlara hiçbir yan etki ve zarar vermemektedir. Büyükbaş hayvanların ekonomik değerleri ve üretkenlikleri sona erip kesime verilecekleri anada kadar kalmasında sorun yoktur. Aynı zamanda mıknatıs yutturma sondası zorunlu bir uygulama olduğundan çiftçiler tarafından da sürekli kullanılmaya uygun bir materyaldir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR