1 2 3 4 >

Motorlu Testere


Tehlikeli ve yorucu makineler olan motorlu testere, fazlası ile güçlü bir araçtır. Çoğu kullanıcısını büyük çapta yaralanmalara kadar götürmüş makinelerdir. Her ne kadar profesyonel olursanız olun, motorlu testere kullanımından önce ve kullanırken güvenlik önlemlerini almanız gereklidir. 
 

Motorlu Testere Kullanımı;


1. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyun
2. Zincir testereyi iş gereksinimlerinize göre seçin
3. Motorlu testereyi kullanmadan önce çevreyi hazırlayın
4. Gerçekleştireceğiniz işe karar verin
5. Kullanmadan önce motorlu testerenizi iki kez kontrol edin
6. Yakıt ve yağı doğru doldurun
7. Motorlu testerenizi güvenli bir şekilde açın
8. Pratik bir tahta parçasına başlayın
9. Ek aletleri yanınızda bulundurun
10. Kaydetmeden önce motorlu testerenin soğumasını bekleyin
11. Sonuç


1. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuyunHer testere kendi kullanım kılavuzuyla birlikte gelir. Motorlu testerenizi nasıl kullanacağınız ve doğru şekilde nasıl hazırlayacağınız konusunda yönlendirileceksiniz. Tüm güvenlik önlemlerini ve talimatları okuyun. Motorlu testerenizin alışılmadık şekilde yanıt vermesi durumunda bunları aklınızda bulundurun.


2. Testere iş gereksinimlerinize göre seçinPiyasada bir dizi farklı motorlu testere mevcuttur. Bu nedenle en iyi olan matorlu testere yerine doğru motorlu testere seçimi yapılmalıdır. Listemizde yer alan motorlu testereler sizler için iyi bir tercih olmayabilir.


Yeni başlayanlar hala becerilerini öğrenip uyguladıkları için hafif hizmet tipi bir ağaç motoru almak zorundadırlar. Güvenli bir şekilde kullanmak ve kullanmak için ortalama boyutlu bir testere seçin.


Profesyonel bir kullanıcıysanız küçük bir testere ile ağır kesimler yapmadığınızdan emin olmalısınız. Yeterli güç kaynağına ve doğru çubuk uzunluğuna sahip olmak fazlası ile önemlidir.


Kendinize bir motorlu testere almadan önce satın alma rehberini inceleyin. Zincir testereye dahil edilmesi gereken tüm önemli faktörleri ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize en uygun şekilde bilmenizi sağlar.


3. Motorlu testereyi kullanmadan önce çevreyi hazırlayın
 

Motorlu testere ile çalışacağınız bölgeye bakmalısınız. Havai enerji hatlarına, binalara, arabalara ve çevredeki insanlara bir göz attığınızdan emin olun. Motorlu testere ile çalışmadan önce alanı temizlemeniz gerekir. Bu engellerden herhangi biri büyük tehlike ile sonuçlanabilir.
 

Eğer yapacaksanız bir ağacı kesmek için ağaç motoru ile, çevreyi hazırlamak gerekir. Düşme yönüne karar verin. Karar verilen bölgede tehlikeye açık hiçbir şey olmamalıdır. Zemin temiz ve açık olmalıdır.


4. Yapacağınız işe karar verin


Motorlu testere, farklı işler yapmanıza olanak tanır. Her biri motorlu testerenizi kullanmak ve kullanmak için farklı bir yolla gelir. Motorlu testerenizi yanlış bir şekilde kullanmak sadece işinizi mahvetmekle kalmaz, aynı zamanda size de zarar verebilir. Bu yüzden motorlu testerenizi kullanmadan önce, gerçekleştireceğiniz işe karar verin.


Yapabileceğiniz üç ana iş şunlardır:


Kesim: Bu, uzun boylu bir ayakta veya asılı bir ağacı kesmek istediğiniz zamandır.


Topallama: Bu ağaçtan budama bacakları ve dallarıdır. Bu işlem ise ayakta duran bir ağaç üzerinde ve ağacı kestikten sonra uygulanabilir.


Bucking: Bu ahşap kütüğü ihtiyaç duyduğunuz boyutlarda kesiyor.


5. Kullanmadan önce testere Çift kontrol


Motorlu testerenizi seçip işinizi iyi öğrendikten sonra motorlu testerenizi hazırlama ve iki kez kontrol etme zamanı. Motorlu testerenizi başlatmadan önce zincirin doğru şekilde açık olup olmadığını kontrol edin. Gerginlik uygun şekilde ayarlanmalıdır.
 

Zincir freni devredeyse zincir testeresi dönemediği için zincir freni çıkarılmalıdır. Ayrıca, hava filtresi uygun şekilde takılmalıdır. Koruyucu çerçevenin ve çubuk somunlarının doğru şekilde sabitlendiğinden emin olmak için iki kez kontrol edin.


6. Yakıt ve yağı doğru doldurun


Bir gaz motorlu testere kullanıyorsanız, gaz deposunu doğru yakıt ve yağ karışımıyla doldurmanız gerekir. Doğru oranda doldurun, aksi takdirde motorlu testere kullanım sırasında çalışmayı durdurabilir. Gaz testereleri yağlama yağı beslemesi yapmaz. Doğru oran kullanılmazsa, motorlu testereniz hızlı bir şekilde yanma eğilimi göstererek tehlikeli bir duruma yol açar.


7. Motorlu testerenizi güvenli bir şekilde açın


Motorlu testerenizi açmanın zamanı geldiğinde dikkatli olun!
Motorlu testereler çeşitli şekillerde başlar. Bazılarında Motorlu marş bulunurken bazılarında marş ipi bulunur.


Bazen, motor ateşlenir, ancak çalışmaz. Bu durumda, jikleyi yarıya kadar itin ve bir kez daha deneyin. Testere iyi ayarlanmışsa, testerenin çalışması için genellikle 4 ila 5 çekme gerekir.


Motorlu testereyi başlatmak zaman alıyorsa, hava filtresini, bir yağlayıcı seviyesini, karbüratörünüzü uygun yakıt ve yağ açısından kontrol etmeniz gerekir.


8. Pratik bir tahta parçasına başlayın


Motorlu testerenizi her kullandığınızda, önce bir parça tahta üzerinde pratik yapın. Yanınızda ek bir tahta parçası bulundurmayı asla unutmayın. Bu, zincir kesicilerinizin iyi hizalandığını ve testerenin verimli çalışıp çalışmadığını bilmenize yardımcı olur.


Motorlu testere ağaçta yüksek zonklama istemezsiniz. Düzgün çalışmazsa, çubuk sadece ahşapta sıkışabilir ve o zaman çıkarılması zordur. Orta basınç uygulayın ve aletin çalışmasına izin verin. Gaz kelebeğini sadece bu kesimle işiniz bittiğinde ve kütüğün diğer tarafında hareket etmeniz gerekiyorsa hafifletmeniz gerekir.


9. Ek aletleri yanınızda bulundurun


Çubuğun ahşaba yapışması durumunda, bu bağlama durumuna hazırlıklı olmanız gerekir. Çekiç, kama veya balta gibi bazı ek araçları da yanınızda bulundurun. Bu, kestiğiniz uzuv çubuğunuzu takarsa, aletin serbest kalmasına yardımcı olur.


10. Kaydetmeden önce motorlu testerenin soğumasını bekleyin


Motorlu testerenizi saklamadan önce soğumaya bırakın. Uzun süre kullanmayacaksanız, tüm yakıtı boşaltmanız önerilir. Bu minimum bakım yapmanıza yardımcı olur ve motorlu testerenizi iyi durumda tutar. Motorlu testerenizin içinde bulunduğu durum ne kadar iyi olursa, onu çalıştırabileceğinizden daha güvenli olduğunu unutmayın.