1 2 3 4 5 6 >

Motorlu Tırpan


Uc kısmında bulunan testere ya da misinalar ile ot, çim, çalı kesmeye yarayan, sırık görünümünde küçük motorlu el aletlerine motorlu tırpan denmektedir. İki farklı motorlu tırpan bulunmaktadır. Enerji kaunağına göre gruplandırıldığında ise tırpan motorları, benzinli, akülü, elektrikli olmak üzere üç temel grubu ayrılmaktadır.


Benzinli Tırpan Nedir?


Çoğunlukla iki zamanlı motora sahip, benzin ve yağ karışımı ile yüksek verimlilikte çalışan tırpan, tırpan motorlarına, benzinli tırpan denmektedir. Sırt tipi ya da bisiklet kollu tipleri yaygındır. Bu tip trıpanlar çoğunlukla saatlerce çalışma gerektiren curumlar için tercih edilmektedir.


Sırt Tırpanı: Engebeli arazilerde kullanılmak için tercih edilen sırt tırpanı benzinli tırpan tipidir. Bunun nedeni ise 7-10 kg'a kadar çıkabilen ağırlıktaki motoru sırtınızda taşımanıza imkan vererek daha az yorulmanızı sağlamaktadır.


Düz Şaftlı Tırpan: Doğrudan motordan çıkan şaft ile bir bütün olan ve bisiklet koluna benzetilen tipleri ile yaygın, benzinli tırpan tipidir. Uuzun süreli kullanım için oldukça idealdir ancak sırt tipi olanlara kıyasla kolunuza daha fazla ağırlık bindirir.


Elektrikli Tırpan Motoru


Şaftlı, misinalı kısacası benzinli ile aynı mantığa sahip olan elektrikli tırpan motorunun farkı hareket enerjisini elektrik prizinden sağlamasıdır. Direkt 220V prize takılarak kullanılmaktadır.


Akülü Tırpan Nedir?


Tahmin edeceğiniz gibi bu tür bahçe aletleri, sadece profesyonel çiftçiler tarafından değil, ufak, büyük bahçesi olan hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Evinizin etrafını temizlemek, bahçenizde ya da çeşitli alanlarda ot temizliği yapmak istiyorsanız akülü tırpan sizin için yeterli olacaktır.