Çapa Makinası

 

Asırlar boyu çiftçilerin kaliteli, verimli, sağlıklı ziraat yapmak için kullandıkları çapalama teknikleri çoğunlukla toprağın zengin mineral yapısının ekim alanının tamanında eşit bir şekilde dağılıma sahip olması ve ekim öncesi toprağın hazırlanması ot oranının artması için kullanılmştır.

Ekim işlemlerinin bitmesinin ardından bitki köklerini saran yabani otların kökleri ile sökülüp atılması ve toprağın zararlı kemirgenlerden kurtulmaları için kullanılan temelbir tekniktir.

Günümüzde çapalama aletleri yerini Çapa Makinası ile teknolojiye bırakmıştır.
Büyük iş gücü gerektiren bu çapalama işlemi artık kolaylıkla yapılmasına imkan sağlanmaktadır.


Çapa Motoru Çeşitleri

Sert ve taşlı yapıdaki toprakların işlenebilmesi için büyük bir gücün gerekmektedir.  Bu enerjinin sağlanmasında kullanılan yakıt türleri çapa motorlarının çeşitlerini belirlemiştir.

Hangi Çapa Makinası Alınmalı ?

Hayatımızda bir yada iki kere alacağımız bir ürünün sağlam yapıda olması, tamir ve bakımının kolay olması, garanti ve servis sürecinin iyi olması gerekmektedir. Çapa makinası tavsiye ve yorumları değerlendirildikten sonra en ucuz fiyata, en iyi çapa makinası alınması gerekir.

Arazi yapısı ve kullanım alanına göre çapa makinesi seçimi yapılmalıdır. Tesviye yapılan bir arazinin ya da tohum ekmek için öz hazırlık yaılan toprakla her karışmasında standart derinlik ile az yakıt tüketimi, güç ve enerji sarfiyatı ile en hızlı işlemleri yapmanız sağlanır. Aksi halde hem ekonomik olarak yıpratmakta hem de zamanınızın tamamını çiftliklerde geçirmenize neden olmaktadır.


Bu nedenle benzinli çapa makinesi, dizel çapa makinesi, şaftlı çapa makinesi, kayışlı çapa makinesi, 6.5 hp çapa makinesi, 7 hp çapa makinesi, kaputlu çapa makinesi, kaputsuz çapa makinesi ya da römork takılabilir bir çapa makinesine mi ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz.

Çapa makinasında güç seçimi işlenecek toprağın yapısına göre 7 hp 6,5 hp veya daha yüksek güç üreten bir motor seçilir. Örneğin arazi yapınız yamaçlı ya da ince kıyı girintilerine mevcut ise 5-7 hp gücünde bir çapa motoru 60-70 kg lık hafif yapısıyla toprağı işlemeye yetecektir.

Yüksek beygir güç üreten çapa motorları zamandan tasarruf içinde uygun olabilir. Çapalama tekniğinize göre derin veya yüksek bir toprak işliyorsanız şanzıman veya kayışlı çapa motorları arasında bir seçim yapmalısınız. İşlenecek arazinin ortalama 5 dekardan büyük olması durumunda ve römork takılması gerektiğinde kuyruk milli çapa makineleri tercih edilebilir.


Vitese Dikkat

Çapa makinesi seiminde vitese dikkat etmelisiniz. Özellikle düz arazilerde yüksek beygirli bir çapa makinesi kullanırken vites fazlası ile önemlidir. Çapa makineleri düz arazilerde çoğunlukla toprağa gömülme sorunu yaşamaktadırlar. Bu gibi drumlarda çapa makinesinin vitesli olması hayat kurtaracaktır. Yumuşak topraklarda vites küçülterek çapanın toprağa gömülmesini engelleyebilirsiniz. Sert yapılı topraklarda ise yüksek beygirli çapa makineleri kullanıldığında çapa toprak işlenme esnasında elinizden fırlayabilir. Bu durumda vites küçültülerek, kullanmanızı tavsiye ederiz.


Kaliteli Şanzıman Seçin

Çapa makinesi alırken aynı motor gücüne sahip makineler arasında kalıyorsanız makinenin 2, 3 vites hatta geri vitesinin olup olmadığına ve kaliteli bir şanzımana sahip olmasına dikkat edebilirsiniz. Kaliteli bir şanzıman ile makineleriniz uzun süre kullanım imkanı sunacaktır. Ayrıca kuyruk mili de çapa makinası alırken önemli bir tercih olabilir. Çapa yapacağınız arazi 3-4 dönümden daha büyük ise kuyruk mili olan bir çapa makinası seçebilirsiniz.

Çapa makinası alırken çevrenizdeki kişiler ile fikir alışverişi yapabilirsiniz. Makinası olan kişilerin makinalarını deneyrek onların tecrübelerinden faydalanın. Çünkü kimsenin bilmediği ya da tecrübe etmediği makina alırsanız zorluklarla karşılaşma olasılığınız yüksek olur.

 

 

Çapalama Makinesi Fiyatları

Tarım işletmelerinin genelinde ve toprağın seri bir biçimde şekil alarak işlenmesinde kullanılan makineler, birbirinden farklı çapalama makinesi fiyatları ile satışa sunulmuştur. Son teknolojik özelliklere sahip yeni ve büyük çapalama makineleri, yüksek çapalama makinesi fiyatlarına sahiptir. Bitkileri çok daha güzel yetiştirmek, toprağın verimini maksimum seviyeye taşımak ve zararlı otlardan toprağı arındırmak için, en uygun çapalama makinesi fiyatları ile kategorimizde yer alan ürünler arasından seçim yapabilirsiniz.

 

Çapalama makinesi fiyatları modellerin motor gücüne, yakıt özelliğine, şanzıman kalitesine ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Ekip biçtiğiniz tarlaları ve bahçeleri elverişli hale getiren çapalama makineleri ve özelliklerini detaylı şekilde inceleyerek, kullanmak istediğinizi hemen sipariş verebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR