1 2 >

Aşılama Budama

Odunlaşan bitkilerde kırık, hastalık, ezik, eğri ve sık büyümekte olan dallar budanarak ağaçlara düzgün şekiller verilmektedir. Meyve ağaçlarında kaliteli çiçek açmasını ve meyve verilmesini etkiler. Bahçelerdeki süs ağaç ve çalışarın budama makası ile şekilleri ve güzellikleri muhafaza edilebilir.


Budama Ne Zaman Yapılır?

HUş, akçaağaç, ceviz, yaşancı akasya ve kızılağaç türleri, kavaklar kanayan ağaçlar olduklarından dolayı ilkbaharda budanmamalı, yaz ya da sonbaharda budama işlemi yapımaılıdır.


Ardıç, Servi, Şimşir ve Yabancı Serviler tüm mevsim boyunca büyümeye devam ettiklerinden dolayı budama zamanı yıl boyunca olabilir. Bununla birlikte bunlar da Haziran, Temmuz ayları hatta Ağustos ayına kadar budama işlemi yapılır.


Oya ağacı gibi türlerde ise budama ağaçlar sürmeden kışın ya da erken ilkbaharda yapılmalıdır. Aksi halde o yıl açacak olan çiçeklerin tomurcukları da budama işleminde alınmış olur ve ağaç o yıl çiçek açmaz.


Aşılama Neden Yapılır?

Aşılama, ağaç ve bitkilerdeki tomurcuklanma döneminden önce ya da sonra yapılan bir işlemdir. Çoğu aşılama kış ve erken ilkbahar döneminde de yapılmaktadır. Bazı yaprak döken ağaçlar çoğunlukla kış aylarında aşılanmaktadır.


Aşılamanın yapılmasındaki en büyük amaç, bütük meyve ya da bol çiçeklenme gibi bir ağacın en iyi özelliklerinin kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlar. Aşılama işlemi kolay olduğundan sayıca azalan ağaçların ya da bitkilerin çoğaltılması da sağlanmaktadır. Bu yöntem ile ağaçların ve bitkilerin çeşitleri arttrılabilir. Bazı bodur ağçlardan anaç ağaç olarak da faydalanılmaktadır.


AşılamaYöntemleri

Aşılama işlemi özellikler meyve ağaçları üzerinde çokça uygulanmaktadır. Farklı aşılama teknikleri ağaçların ve bitkilerin farklı ihtiyaçlarını gidermek amacı için kullanılmaktadır. Aşılama tekniği göz aşısı ve kalem aşısı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bunlarda kendi aralarında farklı şekillerde kullanılan yöntemlere ayrılmaktadır.

 

Şarjlı budama makası ve dal budama makası modelleri, budama yöntemlerine göre farklı gövde ve bıçak tasarımlarına göre farklılık göstermektedir. Kullanılan malzemenin kalitesine ve özelliklerine göre farklılaşan budama makası fiyatları ile satışa sunmuş olduğumuz modellerini kategorimizden inceleyebilirsiniz. Farklı kullanım alanlarına sahip Budama makası modellerini ve fiyatlarını kategorimizden inceleyerek Çiftlik Mağazam avantajları ile sipariş verebilirsiniz.