1

Su Motoru


Su motoru veya pompalar, pompalanan suyun basıncını yükseltmek için kullanılır. Su pompası, dalgıç pompa, sirkülasyon pompası, hidrofor pompa ve yüzey pompalarından motorlu pompalara kadar aralarından tercih yapabileceğiniz birçok değişik tipte su motoru bulunmaktadır. Ancak, bütün modeller akış hızı, basınç ve boşaltma kafası bakımından farklılık gösterir. Bir yüzme havuzunu boşaltma yapmak yahut bir kuyudan su çekmek için farklı türde su motoru ve su motoru hortumu kullanmanız gerekmektedir.

 

Su motoru yahut sulama motoru, bir toprak parçasına su sağlamak için kullanım yapılan motordur. Su motoru, çimlerin sağlıklı olması için ya da mahsullerin gelişimi için tercih edilebilir. Maksimum kalitedeki bir sulama sistemi ve ona bağlı şekilde çalışan bir su motoru size bu istediklerinizi fazlasıyla sağlayacaktır.


Su Motoru Çeşitleri Nelerdir?


Su motorlarının pek çok farklı modeli bulunmaktadır. Su motoru Çalışma biçimine göre:

* Su motoru benzinli

* Su motoru dizel- dizel sulama motoru

* Su motoru elektrikli olabilir.

 

Taşıma şekline göre:

* Deplasmanlı motor- yer değiştirmeli motor

* Derin kuyu pompası- daldırılabilir pompa

* Türbinler ve jet motorları

* Takviye pompası- destekleyici pompa

* Suda yüzen pompa

* Santrifüj pompa- merkezkaç pompa gibi modelleri bulunmaktadır. Kategorimizde su motoru çeşitlerini inceleyerek ihtiyaç duyduğunuz ürünü satın alabilirsiniz.

 

Su Motoru Nasıl Çalışır?

Su motoru birkaç değişik kaynaktan çalışabilir. En yaygın olarak su motoru elektrikli ve su motoru benzinli çeşitleridir. Elektrik, kesilmediği sürece su motoru için devamlı bir enerji kaynağı olmaktadır. Elektriğe uzak noktalarda su motoru benzinli, su motoru dizel mükemmel alternatifler olmaktadır.

 

Su motoru elektrik haricinde bir kaynak kullanıyorsa bu kaynağın devamlılığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Su motoru suyu bir yerden başka yere değişik biçimlerde taşır. Taşıma şekli bakımından en yaygın motor santrifüj motordur. Santrifüj motor, merkezkaç kuvveti ile, yani emiş gücü oluşturarak çalışır. Yerçekimine göre sıvılar itilemez, yalnızca çekilebilir. Santrifüj motorda da türbin çarkı belirtilen yönde döner ve dönüş hızı ile suyu çekerek istenen noktaya taşır. Su motoru su çekmekte sorun yaşıyorsa bu çark sisteminde problem olabilir.


Tüm pompa tipleri suyu bir noktadan diğer bir noktaya taşımak gibi temel bir amaca hizmet etmektedir. Bütün pompalar, suyu çekmek ve sonrasında suyu boşaltmak için çalışan rotorlu bir motora sahiptir. Güç, basınç ve akış hızı birbirlerine göre orantılıdır ve pompalama ihtiyaçlarına göre tercih edilmelidir.


Pompanın türüne ve özelliklere bağlı olarak, elektrikli su pompası, tek fazlı ya da üç fazlı veya benzinle, 2 zamanlı ya da 4 zamanlı motor çalıştırılabilir. Gereksinim duyduğunuz pompa tipi, pompanın ne yapmasını istediğinize bağlı olarak farklılaşacaktır. Mesela, bir kuyudan su çıkarmak için kullanılacak pompa, su basmış bir bodrum suyunu dışa atmak için kullanılan pompadan kesinlikle değişik olacaktır.

 

Motorla çalışan su pompası, uzun yıllar boyunca, önemli miktarda suyu pompalamak ve boşaltmak için kusursuzdur. Pompa, su motoru dizel veya benzinli motor, 2 zamanlı ya da 4 zamanlı yanmalı motorlara sahiptir.

 

Su motoru çeşitlerinde bulunması gereken özellikler, pompayı nasıl kullanacağınıza bağlıdır. Dalgıç pompa genel olarak su basmış alanlar, yüzme havuzları veya foseptik tahliyesi için tercih edilir ve tamamen suya batırılarak çalıştırılır. 7 metreden derin olan kuyulardan su pompalamak için kesinlikle dalgıç pompa gerekmektedir. Bu tip su pompası modelinde, sadece tahliye borusu ve güç kaynağı kablosu yüzeyin üzerinde görünür.

 

Su Motoru Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Su Motoru tasarımı ve materyalleri, güvenilir ve uzun ömürlü çalışmayı sağlama hususunda belirleyici etkenlerdir. Bir pompanın özelliklerini değerlendirirken, pompa gövdesi, motor gövdesi, mil, çark ve başka bütün bağlantı parçaları için kullanılan materyalleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

 

Su Motoru Fiyatları

Su motoru fiyatları, su motoru satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bir kriterdir. İlk etapta nasıl bir iş için kullanacağınızı bilmelisiniz. Sulayacağınız alanın genişliği su motoru satın alırken büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, su motorunu yalnızca sulamak için mi kullanmak yoksa yoğun yağmurlardan sonra su tahliye motoru olarak da kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Her ilave özellik su motoru fiyatlarına yansıyacaktır. Ancak su motoru bir kez alıp yıllarca kullanacağınız bir cihaz olduğu için ihtiyaç duyduğunuz özellikte en iyi su motoru çeşidini satın almalısınız.

 

Su Pompası Motoru ve Özellikleri

Su pompası motoru modellerinin özellikleri birçok etkene göre farklılık göstermektedir. Su pompası çeşitleri sıvıları taşımak için üretilmiş bir ürün olarak kullanıcılara pek çok avantaj sağlamaktadır. Su motoru pompaları sıvıları düşük basınçtan yüksek basınca kadar hareket ettirip kullanım için fark oluşturmaktadır. Derin kuyuların yanı sıra kaynaklarda özellikle dalgıç pompa çeşitleri sıklıkla kullanılmaktadır. Dalgıç pompa modelleri sayesinde kullanıcıların gereksinimleri rahatlıkla temin edilmektedir. Yüzey bölgelerde kullanılan su pompası modelleri farklı olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise yüzey pompa modelleri kullanılmalıdır. Su pompaları su temini, sulama veya boşaltım gibi birbirinden farklı faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Su pompası çeşitleri, ürünlerin sahip olduğu motor gücüne ve kapasitesine göre farklılaşmaktadır. İhtiyaçlarınızı karşılayacak su pompaları arasından kullanım amacına uygun olanları detaylı şekilde inceleyerek hemen siparişlerinizi verebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR