ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Cerrahi Makas

Cerrahi el aletlerinden makas, yapısına göre farklı işlemlerde kullanılmaktadır doku kesiminde diseksiyon makası, sütur gibi kesimlerde küçük makaslar kullanılmalıdır. Cerrahi makaslar cerrahi uygulamalarda olması gereken aletlerdir.
 

Cerrahi uygulamalarda süturu kesmek için, ameliyat sonu pansumanı kesmek ve dokuları kesmek gibi birçok işlevde kullanılabilir. Makaslar kendi içlerinde de gruplara ayrılmıştır. Bu makaslar arasında en çok kullanılan makaslar ise metzenbaum makasıdır.
 

Metzenbaum Makas: Hassas doku diseksiyonunda tercih edilen metzenbaum makası en çok kullanılan makaslar grubunda yer almaktadır. Bu makas dren, sütur ya da kalın doku kesimi için kullanılmaz. Makasın ucu hafif eğri olduğundan işlem kolaylığı sağlanır.
 

Tenatomi Makas: Tenatomi makasları, hassas cerrahiyi gerçekleştirmek için kullanılan cerrahi makaslardır. İhtiyaca bağlı olarak düz ya da kavisli ve künt veya kesikin olabilir. Tenatomi makası en sık oftalmik cerrahi, nöroşirürjide ve maksillofasiyal cerrahide kullanılmaktadır.
 

Mayo Makas: Mayo makasını diğer cerrahi makaslardan ayıran özelliği yarı künt uçlara sahip olmasıdır. Faysa kesiminde sıkılıkla kullanılmaktadır. Metzenbaum makasa göre daha kalın dokuları kesmek için kullanılan mayo makası, düz mayo makası ve kavisli mayo makası olarak ikiye ayrılmaktadır.
 

Bandaj Makas: Alçı makası olarak da bilinen bandaj makasının en önemli özelliği pürüzsüz ve dairesel diske sahip olmasıdır. Böylelikle dokunun travmatize olması önemlidir.
 

İris Makas: İris makas oftalmik cerrahisi için özel olarak tasarlanan makastır. Çok hafi ve narin olan iris makası, şekil bakımından düz ve kavislidir.
 

Mikro Makas: Mikro makaslar hassas ameliyatlar ve diseksiyon için kullanılır. Bunların çoğu ince uçlara sahip yay makaslardır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR