1

Motorlu Testere Zincir

 

Motorlu testere zincirleri yaygın olarak zincir dişleri arasındaki mesafeye göre 3 tipe ayrılmaktadır. Yaygın olarak kullanılan motorlu testere zincir tipi 91,0.325,3/8 olmuştur. Büyük motorlu testereler için ise 0.404 tip zincir kullanılmaktadır. Doğru zincir seçimi için ilk olarak zincir tipinizi, sonrasında ise zincirinizin kaç dişten oluştuğunu bilmeniz gereklidir.


Yoğun bir şekilde kullanılan motorlu testere zinciri diş sayısı 27.5 diş 28 diş, 25.5 diş, 34 diş, 36 diş ve 38 diş zincirler olmuştur. Zincirler bu özelliklerinim yanı sıra köşeli ya da yuvarlak olarak da bilinmektedir. Köşeli ve yuvarlak olması zincirin kesin olmayan arka tarafının yuvarlak ya d köşeli olduğunu belirtir.

 

Motorlu Testere Zincir Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler?
 

Motorlu testerelere mutlaka doğru zincir seçilmelidir. Yanlış zincir seçimi testere kullanımı zorlaştırmakta hatta imkansız hale getirmektedir. Motorlu testere zinciri alımında zincir adedi ürünün orijinalinin üzerinde bulunan diş sayısı kadar olmasına dikkat edilmelidir. Diş sayısının fazla olması zincirin sürekli atmasına ya da boşa dönmesine, az olması ise kılavuzu yerleştirmenize veya zincirin gergin olmasına neden olabilir.
 

Bu gibi durumlarda zincirin kopmaması, palanın aşınmasına ve motorun zorlanmasına neden olur. Motorlu testere zinciri seçerken, zincirin dişlerinin sürekli kesin olmasına dikkat etmelisiniz. Böylelikle motorlu testerenizin performansını olumlu yönde etkilersiniz. Keskin dişlere sahip olan motorlu testere ağaca kolay girer ve motorun daha az zorlanmasına katkı sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR