Koruyucu Maske

 

Koruyucu maske çeşitleri fiziksel, kimyasal ve biyolojik toz ve partiküllerine karşı bireyleri koruyan, bireysel koruyucu ürünlerden bir tanesidir. Ameliyathanelerde ve benzer özelliklere sahip diğer tıbbi ortamlardaki cerrahi işlemler için enfeksiyon etkenlerinin personelden hastalara ya da hastalardan personele bulaşma riskini sınırlamak amacı ile tasarlanan maskeler olup, cerrahi maskeler olarak 2 ya da 3 katlı kağıt veya kumaştan üretilmektedir.

 

Koruyucu maske türleri, sağlık sektörünün yanı sıra diğer alanlarda da iş güvenliğini sağlamaktadır. FFP sınıflandırılmasına sahip toz maskeleri ile N koduna sahip koruyucu maskeler de bu kategoride yer almaktadır. Koruyucu maskeler tek kullanımlıktır. Birbirinden farklı koruyucu maske markaları tarafından üretilmiş olan maskelerin, kullanım esnasında hasar görmesi halinde hemen yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

 

İş güvenliği ekipmanları arasında bulunan ve son dönemlerde yaygın şekilde kullanılan Koruyu maske çeşitleri solunum öncesinde filtre görevi görmektedir. Solunum maskesi, toz maskesi, koruyucu maske ve filtreli maske gibi pek çok koruyucu maske türü bulunmaktadır. N95 maske ve FFP3 maske en çok satan koruyucu maske çeşididir. Çünkü bu koruyucu maske çeşitleri en yüksek koruma oranına sahiptir. Sağlık çalışanları, kalabalık ortamlarda bulunanlar ve çalışanlar, toplu taşıma araçları kullanan bireyler ve yüksek risk grubunda bulunan her birey koruyucu maske kullanmalıdır.