Boynuz Yakma


Memeli çiftlik hayvanlarında boynuzun çıkmasını önlemek için doğumdan sonra gelişimlerinden yani keratin yapısıın oluşmasından önce sodyum veya potasyum hidroksit gibi kimyasal ve dağlama aleti, boynuz kaşığı ve elastratör gibi fiziksel metodlar ile boynuz yakma işlemi yapılmaktadır.

 

Özellikle serbest ahırlarda barındırılacak ve köy merasında toplu otlatılacak olan hayvanların boynuzları mutlaka köreltilmelidir. Boynuzlu bir hayvana herhangi bir müdahalenin yapılması tehlikeli olduğundan, boynuzsuz hayvanlar sığır yetiştiriciliğinde tercih edileceğinden uygun metotlarla, köreltilmektedir.

 

Boynuz Köreltmenin Faydaları
 

  • Boynuz köreltme hayvanları sakinleştirir.
  • Yemleme esnasında daha rahat yem yemelerini sağlamaktadır.
  • Yemlik ve ahırdan azami yararlanmalarını sağlar.
  • Saldırı iç güdüsünü zayıflatmaktadır.
  • Karşılıklı yaralanmalara engel olur.


Erkek ve dişi buzağılar, doğduklarında boynuzları henüz çıkmamış olur. Boynuz zaman içerisinde gelişerek sertleşerek tırnak benzeri bir yapı olan boynuzu oluşturmaktadır.

 

Keratin yapı oluşmadan, başka bir deyiş ile boynuz tam gelişmeden, boynuz yakma en kolay ve en uygun yoldur. Boynuz köreltme, yakma en kolay ve en uygun bu dönemde yapılmaktadır.

 

Boynuz köreltme işlemi en sağlıklı bir şekilde hayvan yetiştiricileri tarafından buzağı 1-2 haftalık iken boynuz köreltme kalemi ile yapılmaktadır. Ancak buzağı yaşı, 8 haftayı doldurmuş ise bu defa boynuz yakma işlemi elektrikli dağlama aleti ile yapılmaktadır.

 

Boynuz Yakma Kalemi İle Boynuz Köreltme

Buzağı tutularak, boynuz bölgesindeki kıllar makas ile kırkılır, boynuz düğmeci ortaya çıkartılarak, etrafındaki derinin zarar görmemesi için etrafında fliserin sürülür. Kimyasal yakıcı dairesel hareketler ile boynuz düğmeçiği yumuşayana kadar sürülür. İki hafta içinde de boynuz düğmecikleri düşer. Geriye bir kabuk tabakası kalır.

 

Boynuz Makası

Buzağılar 5-12 aylık iken boynuz makası ile köreltilmektedir. Ancak bunların daha küçük tipleri de bulunmakta olup, kimyasal maddeler ya da dağlama yolu ile köreltme yaşı geçmiş buzağılarda da kullanılmaktadır.

 

Boynuz dağlama ekipmanları çeşitleri arasında yer alan elektrikli boynuz yakma aleti ve boynuz yakma koteri çeşitleri en uygun boynuz yakma aleti fiyatları ile satışa sunulmuştur. Boynu yakma işlemlerinde kullanabileceğiniz boynuz yakma kalemi ve boynuz yakma jeli ürünleri çeşitlerini incelemek için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Popüler markalara ait boynuz yakma makinesi modelleri ve boynuz yakma aleti çeşitleri Veteriner hekimler ve çiftçiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcısına hızlı ve kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlayan boynuz yakma aleti çeşitleri en uygun fiyatla sizleri beklemektedir.

 

Boynuz Yakma Koteri Fiyatları

Çok yüksek ısı çıkışının yanı sıra güç rezervine sahip boynuz yakma koteri aleti çeşitleri ekonomik fiyata sahiptir. Kullanımı kolay ve ağır olmayan elektrikli boynuz yakma aleti koteri modellerin fiyatları farklılık göstermektedir. Paslanmaz çelikten üretildiği için uzun süreli kullanım imkanı sunan modeller en uygun boynuz yakma koteri fiyatları ile kategorimizde yer almaktadır. Boynuz yakma koteri fiyatları ürünlerin özelliklerine ve markasına göre farklılık göstermektedir. Ergonomik şekilli sap tasarımı ile rahatlıkla kullanabileceğiniz boynuz yakma koteri ürünlerini en ucuz  boynuz yakma koteri fiyatları ile satın almak için kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR